top of page

Aktivity a okolie

Vitajte v regióne Gemer - Malohont a nechajte sa zlákať jeho tajomnými chodníčkami. Či už ste milovník histórie, či obdivovateľmi prírody, tu si určite nájdete veľa spôsobov ako stráviť čas.

01

Teplý Vrch- Padarovce – Dražice – Veľký Blh – Danielia zvernica

Nenáročná trasa vedie po málo frekventovaných cestách so zaujímavým zakončením v Danielej zvernici. Jedno stúpanie na začiatku a jedno stúpanie na záver ju robí zvládnuteľnú aj po náročnejšom predchádzajúcom dni.

02

Náučný chodník - Zvernica – Teplý vrch  začína aj končí pri chate Lujza. 1. stanovišťom je Lujza park pomenovaný po manželke Filipa Coburga Lujzy.

Cieľom lesníckeho náučného chodníka je oboznámiť verejnosť s históriou najstaršej zvernice na Slovensku , ktorá siaha až do čias Filipa Coburga , chovom danielej a muflónej zveri , flórou a faunou zvernice Teplý Vrch a to na trase dlhej 2 920 m s ôsmimi stanovišťami.

03

Pavol Emanuel Dobšinský – významný zberateľ slovenských rozprávok, piesní, porekadiel a povestí prežil časť svojho života práve v Drienčanoch, 17 km severovýchodne od Rimavskej Soboty. V 19. storočí boli Drienčany významným strediskom hospodárskeho a kultúrneho života, stretávali sa tu básnici, literárni dejatelia, folkloristi a iné významné osobnosti slovenského národa. Pavol Dobšinský tu pôsobil od roku 1861 ako evanjelický farár. Zapisoval rozprávky v drienčanskom nárečí.

04

Nad obcou Veľké Teriakovce v historicky významnej lokalite Maginhrad, ktorá sa nachádza 430 m n.m. na vrchu Maginhrad, vyrástla rozhľadňa týčiaca sa do výšky 16,8 metrov. Za dobrého počasia poskytuje výhľad takmer na všetky strany – od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska.

K rozhľadni Maginhrad sa dá dostať z troch strán (Horné Zahorany, Nižný Skálnik a Veľké Teriakovce) po vyznačených turistických trasách. V tesnej blízkosti rozhľadne vedie aj náučný chodník Po stopách Maginhradu.

05

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote je piatym najstarším múzeom na Slovensku.
Jeho vznik siaha do roku 1882. Hlavným zameraním múzea je dokumentácia prírody a spoločnosti
historického regiónu Gemera a Malohontu. Špecializáciou múzea od roku 1996
je dokumentácia hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v širšom regióne.

06

Nad obcou Veľký Blh, medzi Dlhým Vrchom a Hradišťom, sa nachádza pozostatok stredovekého hradu zo začiatku 14. storočia v nadmorskej výške 531 m. Dnes je súčasťou Zvernice Teplý Vrch. Tento pomerne málo známy hrad vznikol ešte pred rokom 1312, kedy bol majetkom Matúša Čáka Trenčianského. Po jeho smrti v roku 1321 sa dostal do rúk Baloghovcom – pravdepodobne to boli nemeckí šľachtici. Od roku 1323 až do polovice 15. storočia patril spriaznenej šľachte z Rimavskej Seči – Szécsiovciom. 

bottom of page